A Team Of Archaeologists Were Working In Jerusalem

A team of archaeologists were working in Jerusalem when they found a slab of rock with five figures carved on it

In order the figures were:

A Woman.  A Donkey.  A Shovel.  A Fish.  A Star of David.

After months of studying the rock and figures on it, the leader took the rock and went on a lecture tour.  He said the carvings were several thousands of years old but even so they revealed a lot about the people of that time.

The woman being placed first in the line of figures indicated that women were held in very high esteem.  It was most likely a family oriented culture.

The donkey indicated they had domesticated animals.  They probably used the donkey to till the fields.

The shovel shows they were highly intelligent as they knew how to make tools.

The fish shows they knew how to augment the crops they raised by also reaping from the sea.

The Star of David of course indicates they were a very religious group of people.

A little old man in the front row finally got the attention of the speaker.

When acknowledged he said, “I’m sorry to harm your conclusions, but you were reading it left to right.  In Hebrew we read from right to left.  That way it reads:

“Holy mackerel dig the as.

on that woman!”

Related Posts

Motrat Libohovaa bëjnë paqe më në fund? Ja fotoja që po bën xhiron e rrjetit

Motrat ‘Libohova’ paskan bërë paqe. Pas më shumë se dy vitesh, dy ikonat e muzikës shqiptare duket se i kanë zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre dhe janë ulur…

Motrat Libohova bëjnë paqe më në fund? Ja fotoja që po bën xhiron e rrjetit

“I le gratë pa burra…”, Rudina Dembacaj i jep përgjigje ndjekëses

Ajo njihet si një nga ato personazhet publike pa komplekse dhe që gjithmonë shpreh atë që mendon pa filtra. Është fjala për aktoren e njohur, Rudina Dembacaj,…

Aktores i publikohet video intime Arta shfaqet me të brendshme duke bërë twerk

Arta Elezaj është një aktoret që kohët e fundit ka marrë të gjithë vëmendjen e publikut. Gjithnjë sensuale, biondja seksi ia ka dalë që të jetë e…

Aktores i publikohet video intime Arta shfaqet me të brendshme duke bërë twerk

Del FOTOJA e vajzës që u (përdh*nua) nga 3 djem në Vlorë, motra: Nuk do t`i fal!

Disa ditë më parë një lajm i rëndë tronditi opinionin publik në Vlorë, pasi 3 djem kishin droguar dhe përdhunuar një 26-vjeçare. Motra e 26-vjeçares tha se…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *