James Fridman Trolls People With Photoshop Edits

James Fridman is the master behind the Photoshop edits that have gone viral. He hilariously trolls people!

James has a funny side when he takes over Photoshop and keeps trolling people who ask him about bizarre edits. His name is not unknown to the public as to why his works have gone viral on the internet.Viral Strange has collected 28 pics edited by James Friedman that will make you roll on the floor laughing!

Whether it is a six-pack, the glutes of Kim Kardashian or a teleporting request, no task is too big for the man behind the latest Photoshop trend – but followers might not like the results.

James Fridman, who is from the US, has turned the art of manipulating photos on its head by turning people’s unrealistic requests into comedy pictures. 

On his Twitter feed, @fjamie013, which has more than 45,000 followers, the designer invites people to send him their photos with the warning: ‘Do not submit any personal photos that you do not want to be made public.’

Scroll down for video 

Unrealistic expectations: Designer James Fridman mocks people's unrealistic body expectations by manipulating their images

+10
View gallery

Unrealistic expectations: Designer James Fridman mocks people’s unrealistic body expectations by manipulating their images

'No problem': James responds to people's requests to change their pictures with dry humour

+10
View gallery

‘No problem’: James responds to people’s requests to change their pictures with dry humour

Satire: When asked to 'make the boobies bigger' on this picture by the man, pictured above with and without breasts, he found he was the brunt of the joke in James's reply 

+10
View gallery

Satire: When asked to ‘make the boobies bigger’ on this picture by the man, pictured above with and without breasts, he found he was the brunt of the joke in James’s reply

He then edits them – usually at the expense of the person featured – to create a satirical look at narcissistic behavior.

 

Related Posts

Motrat Libohovaa bëjnë paqe më në fund? Ja fotoja që po bën xhiron e rrjetit

Motrat ‘Libohova’ paskan bërë paqe. Pas më shumë se dy vitesh, dy ikonat e muzikës shqiptare duket se i kanë zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre dhe janë ulur…

Motrat Libohova bëjnë paqe më në fund? Ja fotoja që po bën xhiron e rrjetit

“I le gratë pa burra…”, Rudina Dembacaj i jep përgjigje ndjekëses

Ajo njihet si një nga ato personazhet publike pa komplekse dhe që gjithmonë shpreh atë që mendon pa filtra. Është fjala për aktoren e njohur, Rudina Dembacaj,…

Aktores i publikohet video intime Arta shfaqet me të brendshme duke bërë twerk

Arta Elezaj është një aktoret që kohët e fundit ka marrë të gjithë vëmendjen e publikut. Gjithnjë sensuale, biondja seksi ia ka dalë që të jetë e…

Aktores i publikohet video intime Arta shfaqet me të brendshme duke bërë twerk

Del FOTOJA e vajzës që u (përdh*nua) nga 3 djem në Vlorë, motra: Nuk do t`i fal!

Disa ditë më parë një lajm i rëndë tronditi opinionin publik në Vlorë, pasi 3 djem kishin droguar dhe përdhunuar një 26-vjeçare. Motra e 26-vjeçares tha se…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *