Man Sees Strange Italian Funeral With Two Coffins

A black hearse was followed by a second black hearse about 50 feet behind the first one.  Behind the second hearse was a solitary Italian man walking a dog on a leash.  Behind him, a short distance back, were about 200 men walking in single file.

The Jewish man raised his eyebrows.  He’d never seen anything like it – two hearses and hundreds of men walking in line – and after a while his curiosity got the better of him.

He respectfully approached the Italian man walking the dog and said, “I am so sorry for your loss, and this may be a bad time to disturb you, but I’ve never seen an Italian funeral like this.  Whose funeral is it?”

“My wife’s.”

”I see, my condolences.  What happened to her?”

“She yelled at me, and suddenly my dog attacked and killed her.”

He inquired further, “Ah

And who is in the second hearse?”

“My mother-in-law.  She came to help my wife and the dog turned on her and killed her also.”

It was a very poignant and touching moment of Jewish and Italian brotherhood.

Silence passed between the two men.

The Jewish man then asked, “Can I borrow the dog?”

The Italian man replied, “Get in line.”

Related Posts

Motrat Libohovaa bëjnë paqe më në fund? Ja fotoja që po bën xhiron e rrjetit

Motrat ‘Libohova’ paskan bërë paqe. Pas më shumë se dy vitesh, dy ikonat e muzikës shqiptare duket se i kanë zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre dhe janë ulur…

Motrat Libohova bëjnë paqe më në fund? Ja fotoja që po bën xhiron e rrjetit

“I le gratë pa burra…”, Rudina Dembacaj i jep përgjigje ndjekëses

Ajo njihet si një nga ato personazhet publike pa komplekse dhe që gjithmonë shpreh atë që mendon pa filtra. Është fjala për aktoren e njohur, Rudina Dembacaj,…

Aktores i publikohet video intime Arta shfaqet me të brendshme duke bërë twerk

Arta Elezaj është një aktoret që kohët e fundit ka marrë të gjithë vëmendjen e publikut. Gjithnjë sensuale, biondja seksi ia ka dalë që të jetë e…

Aktores i publikohet video intime Arta shfaqet me të brendshme duke bërë twerk

Del FOTOJA e vajzës që u (përdh*nua) nga 3 djem në Vlorë, motra: Nuk do t`i fal!

Disa ditë më parë një lajm i rëndë tronditi opinionin publik në Vlorë, pasi 3 djem kishin droguar dhe përdhunuar një 26-vjeçare. Motra e 26-vjeçares tha se…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *