Smart Man

A wise old gentleman retired and purchased a modest home near a junior high school

He spent the first few weeks of his retirement in peace and contentment.

Then a new school year began

The very next afternoon three young boys, full of youthful, after-school enthusiasm, came down his street, beating merrily on every trash can they encountered.

The crashing percussion continued day after day, until finally the wise old man decided it was time to take some action.

The next afternoon, he walked out to meet the young percussionists as they banged their way down the street

Stopping them, he said: “You kids are a lot of fun

I like to see you express your exuberance like that.

In fact, I used to do the same thing when I was your age

Will you do me a favour? I’ll give you each a dollar if you’ll promise to come around every day and do your thing.” The kids were elated and continued to do a bang-up job on the trash cans.

After a few days, the old-timer greeted the kids again, but this time he had a sad smile on his face.

“This recession’s really putting a big dent in my income,” he told them

“From now on, I’ll only be able to pay you 50 cents to beat on the cans.”

The noisemakers were obviously displeased, but they did accept his offer and continued their afternoon ruckus

A few days later, the wily retiree approached them again as they drummed their way down the street.

“Look,” he said

“I haven’t received my pension cheque yet, so I’m not going to be able to give you more than 25 cents

Will that be okay?”

“A lousy 25 cents?” the drum leader exclaimed

“If you think we’re going to waste our time, beating these cans around for 25 cents, you’re nuts! No way, mister

We quit!

Related Posts

Motrat Libohovaa bëjnë paqe më në fund? Ja fotoja që po bën xhiron e rrjetit

Motrat ‘Libohova’ paskan bërë paqe. Pas më shumë se dy vitesh, dy ikonat e muzikës shqiptare duket se i kanë zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre dhe janë ulur…

Motrat Libohova bëjnë paqe më në fund? Ja fotoja që po bën xhiron e rrjetit

“I le gratë pa burra…”, Rudina Dembacaj i jep përgjigje ndjekëses

Ajo njihet si një nga ato personazhet publike pa komplekse dhe që gjithmonë shpreh atë që mendon pa filtra. Është fjala për aktoren e njohur, Rudina Dembacaj,…

Aktores i publikohet video intime Arta shfaqet me të brendshme duke bërë twerk

Arta Elezaj është një aktoret që kohët e fundit ka marrë të gjithë vëmendjen e publikut. Gjithnjë sensuale, biondja seksi ia ka dalë që të jetë e…

Aktores i publikohet video intime Arta shfaqet me të brendshme duke bërë twerk

Del FOTOJA e vajzës që u (përdh*nua) nga 3 djem në Vlorë, motra: Nuk do t`i fal!

Disa ditë më parë një lajm i rëndë tronditi opinionin publik në Vlorë, pasi 3 djem kishin droguar dhe përdhunuar një 26-vjeçare. Motra e 26-vjeçares tha se…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *