The Coldest Winter Ever

It was autumn, and the Indians on the remote reservation asked their new chief if the winter was going to be cold or mild.

Since he was an Indian Chief in a modern society, he had never been taught the old secrets, and when he looked at the sky, he couldn’t tell what the weather was going to be.

Nevertheless, to be on the safe side, he replied to his tribe that the winter was indeed going to be cold and that the members of the village should collect wood to be prepared.

But also being a practical leader, after several days he got an idea.

He went to the phone booth, called the National Weather Service and asked, “Is the coming winter going to be cold?”

“It looks like this winter is going to be quite cold indeed,” the meteorologist at the weather service responded.

So the Chief went back to his people and told them to collect even more wood in order to be prepared.

A week later, he called the National Weather Service again. “Is it going to be a very cold winter?”

“Yes,” the man at National Weather Service again replied, “it’s definitely going to be a very cold winter.”

The Chief again went back to his people and ordered them to collect every scrap of wood they could find.

Two weeks later, he called the National Weather Service again. “Are you absolutely sure that the winter is going to be very cold?”

“Absolutely,” the man replied. “It’s going to be one of the coldest winters ever.”

“How can you be so sure?” the Chief asked.

The weatherman replied,

“The Indians are collecting wood like crazy.”

Related Posts

Motrat Libohovaa bëjnë paqe më në fund? Ja fotoja që po bën xhiron e rrjetit

Motrat ‘Libohova’ paskan bërë paqe. Pas më shumë se dy vitesh, dy ikonat e muzikës shqiptare duket se i kanë zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre dhe janë ulur…

Motrat Libohova bëjnë paqe më në fund? Ja fotoja që po bën xhiron e rrjetit

“I le gratë pa burra…”, Rudina Dembacaj i jep përgjigje ndjekëses

Ajo njihet si një nga ato personazhet publike pa komplekse dhe që gjithmonë shpreh atë që mendon pa filtra. Është fjala për aktoren e njohur, Rudina Dembacaj,…

Aktores i publikohet video intime Arta shfaqet me të brendshme duke bërë twerk

Arta Elezaj është një aktoret që kohët e fundit ka marrë të gjithë vëmendjen e publikut. Gjithnjë sensuale, biondja seksi ia ka dalë që të jetë e…

Aktores i publikohet video intime Arta shfaqet me të brendshme duke bërë twerk

Del FOTOJA e vajzës që u (përdh*nua) nga 3 djem në Vlorë, motra: Nuk do t`i fal!

Disa ditë më parë një lajm i rëndë tronditi opinionin publik në Vlorë, pasi 3 djem kishin droguar dhe përdhunuar një 26-vjeçare. Motra e 26-vjeçares tha se…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *